Astrid Lindgren „Dzienniki z lat wojny 1939 – 1945″

astrid-lindgren_0

 

  • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
  • Autor: Astrid Lindgren
  • Tytuł: Dzienniki z lat wojny 1939 – 1945
  • Format: 130 x 197 mm
  • Strony: 304
  • Okładka: twarda
  • Dla kogo? 18+

„Świeci słońce, jest ciepło i pięknie, Ziemia mogłaby być rozkosznym miejscem do życia.”

Kto w dzieciństwie nie spotkał się z takimi publikacjami Astrid Lindgren jak „Dzieci z Bullerbyn” czy  ”Pippi Pończoszanka”? Większość z nas zna autorkę przede wszystkim z literatury dziecięcej. Dziś chciałabym Wam przedstawić całkiem inne dzieło „Dzienniki z lat wojny 1939-1945″. To bardzo osobista i poruszająca historia napisana podczas drugiej wojny światowej.

Kiedy zaczęła się wojna Astrid Lindgren była zwykłą trzydziestokilkuletnią kobietą, matką i żoną.  Dziennik pisze dla siebie i koncentruje się na dramatycznych zdarzeniach i doniesieniach  już od pierwszego dnia wojny. Znajdziemy tu nie tylko wycinki z gazet, ale bardzo mądre i pełne smutku przemyślenia. Jako urzędniczka służby wywiadowczej miała możliwość cenzurowania korespondencji, dzięki której miała szerszy pogląd na całą wojnę.  Astrid Lindgren jawnie krytykuje przywódców, którzy pozwolili na tak dramatyczne zdarzenia w dziejach całej ludzkości. 

Swoje zapiski przeplata także relacją z jej codziennego życia rodzinnego,  wspomina o urodzinach córki, o rozłące z mężem, który został powołany do wojska, czy o gromadzonych zapasach. Jednak wojna nie dotyka wprost rodziny autorki.

Dzięki dziennikom możemy spojrzeć na wojnę okiem kobiety i matki, mieć świadomość o okrucieństwie, które niesie ze sobą wojna. Nie możemy zapomnieć o takich zdarzeniach. Strzeżmy się takich sytuacji i nie dopuszczajmy do nich… 

Polecam lekturę bardzo gorąco dla tych, którzy interesują się II wojną światową, a przy tym lubią czytać biografie czy też  pamiętniki.

 Książkę możecie zakupić w promocyjnej cenie TUTAJ:

 

taniaksiazka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>