„Pokój” Emma Donoghue

pokoj

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Sonia Draga
  • Autor: Emma Donoghue
  • Tytuł: Pokój
  • Format: 145 x 205 mm
  • Strony: 409
  • Okładka: miękka

„Myślę, że czas się rozprowadza po świecie cienko jak masło, po drogach i domach i placach zabaw i sklepach, tak że na każdym miejscu jest tylko troszkę rozsmarowanego czasu, a potem każdy musi pędzić do następnej porcji.”

O książce Pokój już dawno słyszałam i długo czekałam, żeby w końcu ją przeczytać. To bardzo wzruszająca historia matki i syna, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. 

Autorka  Emma Donoghue w świetny sposób ukazuje świat pięcioletniego Jacka z jego perspektywy. Chłopiec jest głównym narratorem i opowiada jak wygląda jego rzeczywistość. Akcja książki zaczyna się w dniu piątych urodzin chłopca. Dla niego pokój, w którym mieszka to cały świat. Tu się urodził, wychowuje i jest szczęśliwy, a matka ze wszystkich sił stara się, żeby pokój był namiastką normalnego życia.
Kobieta została porwana siedem lat wcześniej i uwięziona w tytułowym pokoju, gdzie jest notorycznie gwałcona i poniżana. Jednak po urodzeniu syna kobieta staje się być silniejsza dzięki bezwarunkowej miłości do syna. Jack dzięki determinacji matki rozwija się prawidłowo. Jest czas na naukę, zabawę i razem oglądają telewizję. Zamknięcie w czterech ścianach na kilka lat jest przerażające, ale matka ma w sobie chęć życia  i walki.  Czy jednak uda się jej uwolnić i uciec wraz z synem? Jak będzie wyglądało ich życie?

Bardzo przejmująca książka, który pokazuje jak wielka może być miłość matki i dziecka. Pokazuje do jakich poświęceń jest zdolny człowiek i jak wpływa izolacja na psychikę. Na początku nie porwała mnie, ale już po kilkunastu stronach pochłonęła mnie całkowicie. To szokująca historia o miłości i krzywdzie, o poświęceniu i determinacji, wzbudzająca wiele emocji. Siła matczynej miłości nie zna granic. Książka inspirowana podobną historią, wstrząsająca i skłaniająca do  refleksji. Znajdźcie chwilę i przeczytajcie. Polecam gorąco, a na podstawie powieści powstał bardzo dobry film, który otrzymał Oscara za najlepszą rolę kobiecą.

Słyszeliście o tej książce? A może czytaliście już lub oglądaliście film? Jak wrażenia?

Książkę do  nabycia TUTAJ

 

taniaksiazka

5 comments on “„Pokój” Emma Donoghue
  1. często tak bywa, że nawet jak życie nie układa się według ładnego scenariusza, tak jak powinno to czasem taki błysk taka zmiana jak urodzenie dziecka dodaje wiary i siły we własne możliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>