„Świat według Żunia” Iga Zakrzewska – Morawek

ksiazka

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Zielona Sowa
  • Autor: Iga Zakrzewska – Morawek
  • Tytuł: Świat według Żunia
  • Format: 128×198
  • Strony: 176
  • Okładka: twarda
  • Dla kogo? 15+

„Jeśli myślisz, że jesteś inny niż wszyscy, sięgnij po kukurydziane płatki. Otwórz opakowanie, zanurz w nim dłoń i powolutku odmierzaj garść. Jej zawartość wysyp na talerzyk i zacznij jeść. Na sucho, popijając wodą. Ze słomki, jeśli lubisz.

Jeśli sądzisz, że jesteś inny niż wszyscy, usiądź naprzeciw okna i poczekaj, aż do środka zajrzy słońce i smugą opadnie na podłogę. Połóż się wtedy na podłodze i popatrz, jak drobny pyłek wznosi się i opada, wznosi się i opada, wznosi się… I tańczy. I kręci nad twą głową bączki.

Jeśli czujesz, że jesteś inny niż wszyscy, przejedź palcami po skrzydle lodówki lub żeberku kaloryfera. Przyłóż ucho do pralki lub zmywarki. Przebiegnij się tam i z powrotem, od kanapy do krzesła lub fotela. Razy sto. Zmruż powieki, jakbyś zupełnie nie zauważał obecności innych.

Wtedy zobaczysz więcej.
Bo wtedy zobaczysz mnie…”

Już dawno chciałam przeczytać „Świat według Żunia”. O tej wspaniałej publikacji dowiedziałam się na jednym ze spotkań blogerskich. Ania z Wydawnictwa Zielona Sowa opowiedziała  o nowościach wydawniczych godnych uwagi. Zainteresowało mnie wtedy kilka pozycji i  na mojej liście znalazła się również książka Igi Zakrzewskiej-Morawskiej.  

Autorką jest wspaniała mama chłopca, który choruje na achonroplazję. To bardzo rzadka choroba genetyczna. Jednak w książce wyraźnie jest zaznaczone, że Żuń nie jest jej synem. Żuń to Pan Dziecko, jest INNY… W tej książce nie znajdziemy smutnej historii. To książka inna niż wszystkie, napisana specyficznym językiem i skłaniająca do refleksji. Koniecznie musicie przeczytać!

Świat według Żunia to nasz  świat, świat dorosłych  widziany oczami dwuipółletniego dziecka. Żunio to Pan Dziecko i  wkraczamy z nim w świat, który nie jest do końca zrozumiały przez niego. Żunio nie mówi, a chodzić zaczyna dopiero w książce, za to bardzo dobrze obserwuje otaczającą go rzeczywistość .

Zobaczysz tu to, czego na co dzień nie widzisz, a co dostrzegł chłopiec. Wspaniała lektura!

Książkę czyta się łatwo i szybko. Pochłonęłam ją w jedno popołudnie i polecam wszystkim tym, którzy chcą przenieść się w świat widziany oczami dziecka. Warto zatrzymać pęd życia, dostrzec co jest tak naprawdę ważne i cieszyć się z drobiazgów. 

Książkę do  nabycia TUTAJ

taniaksiazka

12 comments on “„Świat według Żunia” Iga Zakrzewska – Morawek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>