Zadbaj o swoje nogi i ciesz się zdrowiem.

zakrzepica

Zadbaj o swoje nogi i ciesz się zdrowiem. 

Zadbaj o swoje nogi, a unikniesz problemów z krążeniem, nie będziesz miała pajączków ani żylaków. 

My kobiety lubimy dbać o swój wygląd, ale czy pamiętamy, żeby zadbać również o swoje nogi? Idzie lato, więc coraz częściej będziemy pokazywać nasze nogi. Oprócz wypielęgnowanych stóp warto też pamiętać o tym, żeby nasze nogi były zdrowe i piękne nie tylko w sezonie, ale przez długie lata.

Jak o nie zadbać?

  • ruch – zwłaszcza jeśli masz siedzącą pracę zadbaj o to, żeby przynajmniej dziennie wybrać się na spacer, popływać czy pojeździć na rowerze.
  • zdrowa dieta – odżywiaj się zdrowo i walcz ze zbędnymi kilogramami,
  • masuj nogi, a zwłaszcza łydki, 
  • stosuj zimny prysznic.

Brak ruchu, przebywanie przez długi czas w jednej pozycji (siedzenie, stanie)  i nadwaga mogą doprowadzić do problemów z krążeniem i wywoływać wiele chorób. Nieleczone żylaki  mogą spowodować zakrzepicę.

Co to jest zakrzepica?

Zakrzepica to groźna choroba zakrzepowo-zatorowa żył. Nie myślcie, że dotyczy tylko starszych osób. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn i może przytrafić się w każdym wieku! Może przybierać formę zakrzepicy żylnej lub tętniczej. Nieleczona może być poważnym zagrożeniem dla naszego życia. Zadbaj o kondycję swoich naczyń krwionośnych.

Objawy

Zakrzepica nie bez powodu nazywana jest cichym zabójcą, ponieważ często przebiega bezobjawowo. Zakrzepica żylna charakteryzuje się bólem kończyn dolnych: w łydce, na stopie lub pod kolanem. Ból przechodzi, gdy podniesiemy nogę do góry i dlatego też często go bagatelizujemy. Skóra w miejscu powstania zatoru jest zaczerwieniona i napięta.

Jak zapobiegać zakrzepicy?

- zadbaj  o aktywność fizyczną,

- utrzymuj właściwą masę ciała i pij dużo wody,

- unikaj długiego siedzenia i stania w miejscu,

- nie zakładaj zbyt obcisłych spodni i  rajstop,

- unikaj częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie,

- warto wyzbyć się nawyku zakładania nogi na nogę,

- rzuć palenie i picie alkoholu,

- jeśli stosujesz doustną  antykoncepcję hormonalną zwiększasz ryzyko zachorowania.

Odpowiednia profilaktyka na pewno  zmniejszy ryzyko choroby.
Pamiętajmy, żeby dbać o nasze nogi nie tylko pod względem estetycznym, ale również zdrowotnym. Zadbaj o swoje nogi i ciesz się zdrowiem.

A Ty dbasz o swoje nogi?  

11 comments on “Zadbaj o swoje nogi i ciesz się zdrowiem.
  1. Miałam pajączki gdy byłam w ciąży,nosiłam opaskę uciskową,która wcale nie pomagała.Po ciąży przy kolanie zniknęły bez śladu,na stopie pozostały.Zastanawiam się czy zostaną na stałe :D

    • Z nowoczesnych sposobów na pajączki to podobno laseroterapia i fototerapia. Musiałabyś poczytać. Warto też stosować witaminę C i rutynę, ale najlepiej skonsultować się z lekarzem :) Dodatkowo ruch usprawni krążenie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>