Malfetto. Mroczne piętno Marie Lu

Kiedyś czytałam bardzo dużo książek i przyznam, że jako dziecko byłam molem książkowym. Potrafiłam czytać już w wieku pięciu lat, a rok później rodzice zapisali mnie do biblioteki. Wtedy narodziła się moja miłość do książek. Przychodziłam ze szkoły, odrabiałam lekcje  i czytałam. Potrafiłam długie książki przeczytać w jeden dzień i zarwać niejedną noc. Uwielbiałam przenosić się myślami do świata książki, do innej rzeczywistości. Wstyd  się przyznać, ale  dawno nie czytałam żadnej książki.  Za namową córki przeczytałam ostatnio książkę ”Malfetto. Mroczne piętno” i przepadłam. Pochłonęłam ją w kilkanaście godzin ;)

 

malfetto

 

Malfetto. Mroczne pietno” to pierwsza część trylogii Marie Lu, autorki znanej  z bestsellerowej serii „Legenda”. Zalecany wiek czytelnika to 12-14 lat, jednak mogę polecić ją nie tylko dla młodzieży, ale również starszym czytelnikom lubiących fantastykę. 

Książka od samego początku mnie zainteresowała i wciągnęła w niesamowity klimat alternatywnej wersji renesansowych Włoch. Główna bohaterka to nastoletnia  Adelina, która została naznaczona przez zarazę. Jest jedną z nielicznych osób, które przeżyły epidemię. Oprócz zmian na ciele, blizn stali się także  posiadaczami tajemniczych mocy. Społeczeństwo zaczyna bać się odmieńców i nazywa ich malfetto. Inkwizycja prześladuje ich i oskarża za wszelkie nieszczęścia w kraju.

Zacznę może od Adeliny, która  wyrasta na bardzo skrzywdzoną przez swojego ojca młodą kobietę. Lata poniżania i znęcania się psychicznego i fizycznego doprowadziły do tego, że jej serce i umysł przepełniła ciemność. Odkąd stała się malfetto nie zaznała miłości w domu, z młodszą siostrą również nie ma zbyt dobrych relacji, ale w głębi serca kocha ją. Jej nadnaturalna moc ujawnia się dopiero w chwili ucieczki z domu, kiedy ojciec ją odnajduje i chce sprzedać jako nałożnice. Jej moc okazuje się być niebezpieczna i w wyniku wielkiego strachu zabija ojca, a ona sama wpada w ręce Inkwizycji. Skazana na śmierć, ale w ostatniej chwili zostaje  uratowana od egzekucji przez Enzo, który jest prawowitym spadkobiercą tronu. Został on  wygnany ze swojego kraju, ponieważ jest odmieńcem. Staje na czele Bractwa Sztyletu i planuje zamach na króla z pomocą swoich wojowników, którzy posiadają różne moce. W swój plan wtajemnicza również Adeline, ale najpierw musi ona zapanować nad swoimi mocami. Na horyzoncie pojawią się jednak problemy. Jakie? 

Zapraszam wszystkich fanów takiej literatury do przeczytania książki. Autorka postarała się, żeby trzymać swojego czytelnika w napięciu. W książce znajdziemy element tajemnicy, zdrady, wątek miłosny oraz zaskakujące zakończenie. Niedawno pojawiła się druga część i już nie mogę doczekać się chwili, kiedy znów zasiądę do lektury i przeczytam o dalszych losach Adeline. 

Czytaliście? Jakie są Wasze odczucia? Lubicie takie książki?

One comment on “Malfetto. Mroczne piętno Marie Lu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>